Türkiye, deprem kuşağında yer alan bir ülke olarak, sık sık yıkıcı depremlerle karşı karşıya kalıyor. Deprem öncesi alınacak önlemler, hem can hem de mal kaybını önlemek için hayati önem taşıyor. Deprem öncesi neler yapmalıyız? İşte, deprem öncesi hazırlık yapmanın püf noktaları:
- Eşyalarınızın sabitlenmesi: Ev ve iş yerinizdeki ağır, keskin ve kırılabilir eşyaları duvara veya yere sabitleyin. Düşebilecek veya devrilebilecek eşyaları pencerelerden uzak tutun. Zehirli, patlayıcı ve yanıcı maddeleri güvenli bir şekilde depolayın.
- Acil durum çantanız: Su, gıda, ilaç, el feneri, radyo, battaniye, kibrit, çakmak, bıçak, düdük gibi acil durum malzemelerini içeren bir çanta hazırlayın. Bu çantayı kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde saklayın.
- Acil durum planınız: Ailenizle veya iş arkadaşlarınızla birlikte bir acil durum planı yapın. Buluşma noktalarını, iletişim bilgilerini ve alternatif yolları belirleyin. Herkesin ne yapması gerektiğini netleştirin.
- İlk yardım bilginiz: Temel ilk yardım bilgilerini öğrenin. Yaralanmaların önlenmesi ve acil durumlarda nasıl müdahale edileceğini bilin. İlk yardım çantası hazırlayın ve yanınızda bulundurun.
- Deprem tatbikatlarınız: Ailenizle ve iş arkadaşlarınızla düzenli olarak deprem tatbikatları yapın. Bu uygulamalar, deprem anında doğru şekilde hareket etmenize yardımcı olacaktır.
Deprem öncesi alınacak basit önlemler, olası olumsuz etkileri en aza indirerek hayat kurtarabilir. Acil durum planı yapmak, ev ve iş yerlerinde güvenlik sağlamak, acil durum çantası hazırlamak ve deprem tatbikatları yapmak, felaket anında daha hazırlıklı olmanızı sağlar. Unutmayın, önlem almak her zaman daha iyidir.
Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmeyi Unutmayın!